Пенсия по догляду за інвалідами
Скільки в 2020 році будуть платити інвалідам 1, 2 і 3 групи? Яка сума виплат передбачена для працюючих інвалідів і безробітних? Коли буде підвищення пенсій? Які пільги існують для осіб з інвалідністю в Україні?
В умовах призначення, процедурі оформлення та виплати пенсій по інвалідності розібрався «Юридичний портал». У консультаціях пенсійного адвоката також розглянуті питання переходу на пенсію за віком (що вигідніше) і скасування груп інвалідності в Україні в зв’язку з переходом до розрахунку відсотка втрати працездатності за методикою Міжнародного класифікатора функціональності (МКФ).
Повна або часткова втрата здоров’я дає людині право на отримання статусу непрацездатного (обмежено працездатного) і оформлення пенсії по інвалідності. При цьому період, в який була набута інвалідність — до прийняття на роботу, під час трудової діяльності або після її закінчення, — не грає ролі при призначенні пенсійних виплат.
Від чого залежить пенсія по інвалідності?
Процедура оформлення, розмір пенсії і тривалість виплат залежать від ступеня втрати працездатності (1, 2, 3 група) і причин інвалідності:
- профзахворювання або трудове каліцтво
- загальне захворювання (в т.ч. каліцтва, не пов’язані з роботою, інвалідність з дитинства)
Оформлення пенсії по інвалідності
Оформлення, призначення і виплата пенсії українцям, інвалідність яких викликана професійним захворюванням або трудовим каліцтвом, проводиться відповідно до ЗУ «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності». Для інвалідів загального захворювання першої, другої і третьої групи пенсійні виплати призначаються за нормами Закону №1058-IV.
Які документи потрібні для оформлення пенсії по інвалідності?
Повний список документів на пенсію по інвалідності регламентований Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій. Закон передбачає єдиний перелік довідок та виписок, що подаються до Пенсійного фонду для оформлення пенсійних виплат інваліду 1, 2 або 3 групи. Для отримання пенсій інвалідам потрібно мати такі документи:
- заява на пенсію по інвалідності
- паспорт + ідентифікаційний код
- виписка з акта огляду МСЕК
- документи про стаж і зарплату
- фотокартка (для видачі пенсійного посвідчення)
Для військовослужбовців строкової служби крім вищевказаних документів для призначення пенсії по інвалідності необхідно подати копію свідоцтва про хворобу, видану і завірену військовим комісаріатом за місцем зняття з військового обліку, або довідку військово-лікарської комісії. Якщо інвалідність настала після звільнення зі служби, то подається довідка військкомату про проходження військової служби із зазначенням дати призову, дати і підстави звільнення і висновок МСЕК про те, що інвалідність пов’язана з проходженням військової служби.
Оновлено: Відповідно до Постанови Кабінету міністрів України «Про оптимізацію надання адміністративних послуг у сфері пенсійного забезпечення», процедура призначення пенсії по інвалідності внаслідок загальних захворювань, трудових каліцтв, інвалідності з дитинства, а також оформлення пенсій військовослужбовцям (включно з УБД) і державним службовцям відбувається за допомогою урядової системи «Е-пенсії».
В більшості випадків, онлайн-програма «Е-пенсія» дозволяє скоротити перелік документів та довідок, які потрібні для призначення і перерахунку пенсій інвалідам, шляхом електронної взаємодії між ПФУ і державними реєстрами, наприклад, отримання необхідної інформації з Централізованого банку даних з проблем інвалідності (ЦБІ).
Докладніше про урядову online-систему «Е-пенсії».
Який трудовий стаж необхідний для пенсії по інвалідності?
Згідно ст. 25 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва або профзахворювання призначаються незалежно від стажу роботи. У той же час для інвалідів першої, другої і третьої групи загального захворювання обов’язковою умовою для оформлення пенсійних виплат по інвалідності є наявність певного страхового стажу:
Особи, яким група інвалідності встановлена після досягнення пенсійного віку, можуть оформити пенсію по інвалідності тільки при наявності 15 років страхового стажу. Якщо у людини немає достатньої кількості відпрацьованих років, їй може бути призначено соціальну допомогу. Для цього потрібно звернутися в управління праці та соціального захисту населення за місцем проживання.
Строки призначення пенсій
Згідно з українським законодавством пенсії по інвалідності призначаються довічно або на весь період інвалідності, встановлений МСЕК. Право на безстрокове отримання пенсій по інвалідності мають чоловіки і жінки, які досягли пенсійного віку. Повторний огляд органами медико-соціальної експертизи для даної категорії осіб з інвалідністю здійснюється виключно за їх заявою.
Нарахування та виплата пенсій в Україні проводиться в чітко встановлені Законом терміни. Якщо звернутися до Пенсійного фонду протягом трьох місяців з дати присудження групи інвалідності, пенсія буде призначена з дня встановлення інвалідності. У разі пропуску цього строку, пенсію по інвалідності нараховують з моменту подачі всіх необхідних документів.
Розмір пенсії по інвалідності
Величина пенсійних виплат для інвалідів 1, 2 і 3 групи визначається в процентному співвідношенні відповідно до норм ст. 33 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Виплата пенсії здійснюється в наступному розмірі:
- особам з інвалідністю I групи – 100% пенсії за віком
- особам з інвалідністю II групи – 90% пенсії за віком
- особам з інвалідністю III групи – 50% пенсії за віком
Детальніше про розрахунок сум пенсій за віком.
Непрацюючі пенсіонери другої і третьої груп мають право на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком при наявності такого страхового стажу:
В Україні сума мінімальної пенсії по інвалідності встановлена на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (незалежно від групи інвалідності). Розміри мінімальних пенсій для інвалідів в 2020 році:
- з 1 січня — 1638 гривень
- з 1 липня — 1712 гривень
- з 1 грудня — 1769 гривень
Надбавки і доплати до пенсії
Українське законодавство передбачає підвищення пенсійних виплат з інвалідності за рахунок доплат і надбавок (на догляд або утриманців), додаткових пенсій, індексацій, а також пенсій за особливі заслуги перед Україною (якщо людина з інвалідністю має на них право).
Так, згідно з постановою КМУ №654 від 16.07.2008 року, до пенсії по інвалідності, в тому числі обчисленої в мінімальному розмірі, встановлюються такі надбавки:
- 50 гривень – надбавка на догляд особам з інвалідністю I групи, одиноким інвалідам II групи, а також одиноким особам з інвалідністю III групи, які досягли пенсійного віку
- 150 гривень – непрацюючим пенсіонерам, на утриманні яких перебувають неповнолітні діти. Доплата проводиться на кожну дитину
Через карантин у зв’язку з коронавірусом громадяни України, які одержують пенсію по інвалідності в розмірі менше 5 тис. грн., додатково отримують надбавку в сумі 1000 гривень. Доплата до пенсії по інвалідності в розмірі однієї тисячі грн. виплачується з квітня 2020 року.
Щомісячна адресна допомога
Щомісячна адресна допомога надається інвалідам (в тому числі дітям з інвалідністю), якщо розмір їх пенсії після нарахування усіх можливих надбавок і доплат залишається нижче рівня прожиткового мінімуму для непрацездатного населення. Згідно з Постановою Кабміну №265 від 26.03.2008 року, виплата державної адресної допомоги до пенсії здійснюється в сумі, що не вистачає до рівня ПМ.
Пільги для інвалідів
Які пільги є у інвалідів і чорнобильців? Для даної категорії громадян в Україні встановлено кілька видів пільг: житлово-комунальні, трудові, освітні, медичні, транспортні, податкові та соціальні. Надаються вони за рахунок держави або з коштів місцевих бюджетів (додатково до пільг, встановлених чинним законодавством України).
Порядок надання пільг, послаблень і знижок інвалідам першої, другої і третьої групи регламентований Законом «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні». Пільги чорнобильцям передбачені Законом «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Докладніше про види пільг інвалідам.
Скасування груп інвалідності
Розрахунок відсотка втрати працездатності для визначення розміру пенсій по інвалідності здійснюється за методикою, яка регламентована Міжнародним класифікатором функціональності. Для встановлення ступеня втрати працездатності за методом МКФ вимагається скасування першої, другої і третьої груп інвалідності.
Така позиція Кабінету міністрів України та Всесвітньої організації охорони здоров’я. Як скасування груп інвалідності вплине на пенсії і пільги людей з обмеженими можливостями здоров’я буде зрозуміло після запровадження коефіцієнта втрати працездатності. Додайте цю сторінку в «Закладки», інформація оновлюється.
8 online консультации по “ Пенсія по інвалідності 2020: розмір виплат 1, 2, 3 групі інвалідів ”
Дякую за корисну статтю. Дайте будь-ласка поради з таких питань. Який порядок отримання групи інвалідності в Україні? Як правильно пройти перекомісію, щоб отримати групу інвалідності безстроково і одночасно отримувати пенсію по старості та інвалідності? Цікавлять випадки, коли людина зазнала травми (каліцтво). Скільки днів потрібно бути на лікарняному, щоб отримати групу (коли дають інвалідність)?
Консультация юриста
Процедура оформлення інвалідності передбачає постановку на облік в таких медзакладах:
- Національний інститут хірургії та трансплантології імені О.О. Шалімова
- Державна установа Інститут травматології та ортопедії НАМН України
Термін перебування на лікарняному для встановлення групи інвалідності повинен становити не менше 65 днів.
Пенсійний фонд нараховує чорнобильську пенсію, пов’язану з ЛНА на ЧАЕС, згідно Постанови КМУ № 1210, але на підставі рішення Конституційного Суду України інваліду-чорнобильцю повинні підвищити розмір пенсійних виплат відповідно до Закону № 796-XII.
В управлінні Пенсійного фонду України повідомили, що після відміни групи інвалідності і переходу на відсотки втрати працездатності з 2020 року вигідніше перейти на пенсію по старості. А чи можна одночасно отримувати два види пенсії?
Консультация юриста
Відповідно до статті 10 Закону про пенсійне страхування, якщо пенсіонер має право на одночасне отримання двох різних видів пенсії, за вибором пенсіонера призначається лише один із них. Таким чином, можливість одночасно отримати пенсію за віком і по інвалідності обмежена Законом України «Про пенсійне забезпечення», тому пенсіонеру потрібно обрати той вид виплат, який є більш вигідним.
Для переоформлення та продовження пенсії по інвалідності потрібно проходити МСЕК кожні два роки. Щоб підтвердити і зберегти групу інвалідності на перекомісії вимагають 25 тисяч гривень, при наявності у інваліда всіх довідок і документів для МСЕК. За довічну групу і безстрокову інвалідність потрібно заплатити 50 000 грн. Ми не платили, а звернулися із заявою в СБУ, прокуратуру і ДБР, «лікарів» затримали. Через місяць без проблем пройшли перекомісію і продовжили групу, а через рік МСЕК дасть довічну інвалідність (для цього є всі підстави). Якщо шукаєте як в Україні купити групи інвалідності — просто звертайтеся в правоохоронні органи і безкоштовно оформите (підтвердите) своє захворювання. Звичайно, за умови його наявності. Тільки подавати заяву на МСЕК краще відразу ж після того, як лікарі заговорять про гроші.
Кабінет Міністрів прийняв рішення про початок функціонування в Україні офісу Урядового уповноваженого з прав людей з інвалідністю. Тепер скарги на дії Пенсійного фонду, наприклад, відмова в перерахунку пенсії по інвалідності, включаючи виплати дітям-інвалідам, можна подавати в спеціальний державний орган із захисту прав інвалідів (Урядовому уповноваженому).
В Україні всі роки перебування на інвалідності від загального захворювання зараховуються до страхового стажу за умови, якщо в період з дня інвалідизації до моменту настання пенсійного віку інвалід 2 групи не працював протягом 10 років. Але за один рік до пенсії за віком МСЕК перевела з другої на третю групу (без поліпшення стану здоров’я) з припискою: «перегляду групи інвалідності не підлягає». Тепер час знаходження на інвалідності не враховується у страховий стаж для пенсії. Так карають за відмову лягти в лікарню.
У новому році законодавчі зміни торкнулися життя кожного українця. Зі слів пенсійного адвоката розрахунок виплат пенсіонерам став проводитися згідно з Міжнародним класифікатором. З цих причин питання, якою буде пенсія інвалідам 3 групи в 2020 році та іншим соціально-незахищеним категоріям, стало актуальним як ніколи.
Пенсія по інвалідності-особливості
Отримати статус пенсіонера по інвалідності може непрацездатна або частково працездатна особа при наявності підтверджуючого медичного документа.
Період інвалідності при призначенні виплат не має значення. Ступінь втрати працездатність визначається причинами, які можуть бути пов’язані з:
- професійним захворюванням або каліцтвом, отриманим в період трудової діяльності;
- хворобою, не пов’язаною з професією.
Другий випадок має на увазі інвалідність дитинства та інші каліцтва непрофесійного характеру.
- 1гр. – призначається особам не здатним самостійно працювати, які мають каліцтва і потребують постійного догляду з боку;
- 2гр. – залежно від стану здоров’я категорія громадян за зовнішнім виглядом нічим не відрізняється від здорових людей, може працювати на підприємстві на легкій роботі або за скороченим робочим графіком;
- 3гр. – працездатна група, може повноцінно працювати на підприємстві отримуючи відповідну заробітну плату.
Грошові нарахування виплачуються при особистому зверненні громадян до ПФУ.
Пенсія по 3 групі інвалідності-документи
Оформлення інвалідності та призначення виплат проводиться відповідно до чинного законодавства в спеціальних закладах. Призначений цього року розмір пенсії по інвалідності в Україні більший порівняно з попереднім періодом.
Зміна показника пов’язана зі збільшенням прожиткового мінімуму і мінімальної зарплати. При оформленні виплат особа зобов’язана зібрати пакет документів, регламентований законодавчо встановленим Порядком.
Новини по темі:
- Чи буде підвищення пенсії інвалідам війни в 2020 році?
- Пенсія інвалідам чорнобильцям в 2020 році в Україні
- Соціальна допомога багатодітним сім'ям в 2020 році
- Пенсія в 55 років для жінок в Україні 2020 року
- Підвищення пенсії у зв'язку з втратою годувальника в…
- Соціальна допомога інвалідам з дитинства 2020 року
- Максимальні аліменти в 2020 році
- Зарплата військовим у 2020 році в Україні
На сьогоднішній день соціальна допомога інвалідам 1 групи та іншим категоріям оформляється при наявності наступних паперів:
- власноруч написаної заяви;
- документа, що підтверджує особу, ІПН;
- медичного висновку МСЕК або виписки з нього;
- документації, що підтверджує трудовий стаж і зарплату з останнього або цього місця роботи;
- фотографії (інформація про розміри та кількість надається фахівцями ПФУ).
Якщо виплати та інвалідність оформляється на військовослужбовця або учасника АТО, крім вищевказаних паперів особа зобов’язана надати копію свідоцтва про захворювання або довідку від спеціальної військової комісії.
При настанні інвалідності після виходу на другу працю колишній військовослужбовець зобов’язаний надати документ із зазначенням дат призову і служби, а також підстави для звільнення. Обов’язковим документом є довідка МСЕК про те, що інвалідність отримана під час несення військової служби.
Важливо! Нововведенням 2020 року є можливість оформлення інвалідності, пенсії та інших соціальних допомог за допомогою використання урядової системи «Е-пенсії». Користування програмою дозволить заощадити безцінний час, мінімізувати перелік документації. Спільна робота співробітників ПФУ з державними реєстрами дозволяє отримувати потрібну інформацію з Центробанку з проблем інвалідності.
Пенсія по інвалідності-чи потрібен стаж роботи?
Якщо інвалідність пов’язана з трудовою діяльністю або профзахворюванням грошові нарахування проводяться незалежно від стажу. В інших ситуаціях соціальна допомога інвалідам 3 групи в 2020 році, а також громадянам з 2 групою нараховується в залежності від розміру трудового стажу.
Пропонуємо ознайомитися з інформацією детальніше:
- вікова категорія до 23 років-мінімальний стаж роботи на підприємстві повинен становити 1 рік:
- від 24 до 26 років-2 роки;
- від 27 до 28 років – 3 роки;
- від 29 до 31 року – 4 роки;
- від 32 до 33 років-5 роки;
- від 34 до 35 років – 6 років;
- від 36 до 37 років – 7 років;
- від 38 до 39 років – 8 років;
- від 40 до 42 років – 9 років;
- від 43 до 45 років – 10 років;
- від 46 до 48 років – 11 років;
- від 49 до 51 року – 12 років;
- від 52 до 55 років – 13 років;
- від 56 до 59 років – 14 років.
Категорія громадян, яким статус інвалідності присвоєно після досягнення пенсійного віку можуть розраховувати, що соціальна допомога інвалідам 2 групи і третьої буде призначена при наявності в трудовій книжці 15 років стажу. Якщо років недостатньо, можна звернутися в управління праці з метою подачі заяви на інший вид соціальної допомоги.
Як довго призначається пенсія?
Грошова допомога по інвалідності може мати довічний і тимчасовий характер. Для отримання виплат за другим варіантом, громадянам необхідно підтверджувати групу інвалідності за допомогою проходження експертизи та надання відповідного висновку в МСЕК.
Нарахування виплат проводиться в терміни, передбачені законодавством. При наявності повного пакету документів та звернення особи протягом 3-х місяців з моменту присвоєння статусу грошові виплати здійснюються з дня отримання інвалідності. При несвоєчасній подачі документів кошти будуть нараховані з моменту надання заяви.
Розмір пенсії в Україні 2020
Отримати відповідь на питання яка буде пенсія інваліда 2 групи в Україні або іншої категорії громадян можна за допомогою консультації ПФУ або з інтернет-джерел.
Згідно з нормами і вимогами законодавства Пенсійний виплати звичайного пенсіонера здійснюються в такому розмірі:
- громадяни з підтвердженою 1 групою інвалідності-100% пенсії (згідно з віком особи);
- громадяни з підтвердженою 2 групою інвалідності-90% пенсії, призначеної за віковим критерієм;
- громадяни з підтвердженою 3 групою інвалідності-50% пенсії, призначеної за віковим критерієм.
Особи, які не працюють або не здатні працювати внаслідок захворювання та інвалідностей 2 і 3 груп будуть отримувати грошові виплати в залежності від трудового стажу.
Згідно українського законодавства мінімалка по інвалідності дорівнює прожитковому рівню для осіб, не здатних самостійно працювати (залежно від статусу інваліда). Мінімалка для інвалідів 2020 представлена такими цифрами:
- з 01.01.2020 – 1638 грн.;
- з 01.07.2020 – 1712 грн.;
- з 01.12.2020 – 1769 грн.
Індивідуально розрахувати суму виплат по інвалідності можна в ПФУ або скориставшись онлайн-калькулятором, розміщеним в інтернет-джерелах.
Чи будуть надбавки з доплатами до пенсій
Поряд з питанням яка пенсія інваліда 3 групи в цьому році соціально-незахищені особи цікавляться розміром нових добавок з доплатами.
Українським законодавством передбачені додаткові виплати особам, які забезпечують догляд за інвалідами або утриманцям. Також передбачена пенсія інвалідам війни 3 групи в 2020 році.
Цього року як і попередньому показник доплат і надбавок не змінювався. Таким чином, вони складають:
- 50 грн. – для осіб з 1 гр. інвалідності, матерів самостійно виховують дітей з 2 групою інвалідності, одиноких громадян пенсійного віку з 3 гр.;
- 150 грн. – непрацюючим особам-пенсіонерам, які мають дітей віком до 18 років (сума доплати нараховується на кожну дитину окремо).
Допомога призначається при наданні повного пакету документів, що підтверджує вище зазначений факт.
Адресна допомога щомісячного характеру
Адресна допомога надається різновіковим інвалідам. Якщо розмір грошових нарахувань разом з добавками та іншою допомогою менше законодавчо встановленого прожиткового мінімуму непрацюючої людини допомога нараховується в розмірі відсутньої суми.
Пільги, передбачені для громадян з інвалідністю
Поряд з тим, що громадянам нараховується пенсія по 3 групі інвалідності 2020, в Україні передбачені пільги на зазначення послуг ЖКГ, транспорту, медицини. Також інваліди-підприємці можуть заощадити кошти при сплаті податків та отримання освіти.
Порядок надання пільг регламентований нормами законодавства. Практичний досвід інвалідів 1, 2, 3 групи та чорнобильців показує, що при зверненні до державної установи або іншого контролюючого органу особа повинна мати при собі документ, що підтверджує категорію інвалідності або інший статус.
Про скасування інвалідності
У новому році присвоєння інвалідності проводиться згідно з Міжнародним класифікатором. У зв’язку з цим деякі особи ризикують втратити раніше призначені кошти.
Порядок розрахунку ступеня втрати працездатності проводиться за спеціальною методикою. Для виявлення ступеня непрацездатності метод вимагає скасування раніше присвоєних груп, що не вигідно для соціально-незахищеної особи.
Зміни, що відбуваються в законодавчих актах охорони здоров’я, негативно позначиться на пенсійних виплатах до моменту призначення істинної пенсії. Яким буде остаточний коефіцієнт покажуть результати комісії.
На сьогоднішній день ставлення пенсіонерів до методики не можна назвати однозначною. Люди похилого віку не вітають змін, особливо в частині грошей. З цих причин процес обіцяє стати проблематичним і тривалим.
Заключення
Пенсія по інвалідності-грошова допомога з боку держави призначається тимчасово або постійно не працездатним особам. Залежно від статусу інвалідність буває 1, 2, 3 групи.
Якщо вона настає внаслідок профзахворювання або отримання каліцтва на підприємстві, допомога виплачується незалежно від стажу, в інших ситуаціях відповідальні органи призначать допомогу в залежності від кількості відпрацьованих років. У 2020 році пенсії та допомога по інвалідності збільшилася, що пов’язано зі зміною прожиткового мінімуму.
Законом про пенсійне страхування визначено порядок та умови обчислення пенсій по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства).
Залежно від ступеня втрати працездатності визначено три групи інвалідності.
Причина, група, час настання інвалідності, строк, на який встановлюється інвалідність, визначаються органом медико-соціальної експертизи згідно із законодавством.
Пенсія по інвалідності призначається незалежно від того, коли настала інвалідність: у період роботи, до влаштування на роботу чи після припинення роботи.
Для того щоб пенсію по інвалідності було призначено з дня встановлення інвалідності, слід подати заяву на призначення пенсії до територіального управління Пенсійного фонду України не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності.
Обов'язковою умовою для призначення таких пенсій за нормами Закону про пенсійне страхування є наявність страхового стажу від 1 до 15 років залежно від віку інваліда та групи інвалідності.
Страховий стаж, необхідний для призначення пенсії по інвалідності
Статтею 32 Закону про пенсійне страхування передбачається, що особи, визнані інвалідами, мають право на пенсію по інвалідності залежно від групи інвалідності та за наявності відповідного страхового стажу на час настання інвалідності або на день звернення за пенсією.
Особи, визнані інвалідами після досягнення пенсійного віку, передбаченого ст. 26 Закону про пенсійне страхування (60 років), мають право на пенсію по інвалідності за наявності страхового стажу 15 років.
До 01.01.2016 р. особи, визнані інвалідами ІІ групи, мають право на пенсію по інвалідності за наявності страхового стажу на час настання інвалідності або на день звернення за пенсією, передбаченого для призначення пенсій інвалідам І групи.
У разі якщо інвалідність настала у період проходження строкової військової служби, пенсія по інвалідності призначається особі незалежно від наявності страхового стажу.
Визначення розміру пенсії по інвалідності
Згідно з частиною першою ст. 33 Закону про пенсійне страхування пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: інвалідам I групи — 100% пенсії за віком; інвалідам II групи — 90% пенсії за віком; інвалідам III групи — 50% пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону.
При цьому до страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності, крім наявного страхового стажу зараховується також на загальних підставах період з дня встановлення інвалідності до досягнення особою пенсійного віку.
Умови встановлення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком
Згідно з частиною другою ст. 33 Закону про пенсійне страхування непрацюючі інваліди ІІ групи за їх вибором мають право на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону, за наявності відповідного страхового стажу.
Інвалідність, яку встановлено вперше після досягнення пенсійного віку
Непрацюючі інваліди II групи, визнані інвалідами після досягнення пенсійного віку, передбаченого ст. 26 Закону про пенсійне страхування (60 років), та інваліди III групи за їх вибором мають право на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону, за наявності страхового стажу у чоловіків — 35 років, у жінок — 30 років.
Інвалід, який не має страхового стажу
У разі якщо інвалід не має достатнього страхового стажу, він може звернутися до управління праці та соціального захисту населення за місцем проживання із заявою про призначення допомоги за нормами Закону № 1727.
Строки призначення пенсії по інвалідності
Статтею 45 Закону про пенсійне страхування визначено, що пенсія по інвалідності призначається з дня звернення. Проте якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності, пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності.
За таким самим порядком призначається пенсія по інвалідності в розмірі пенсії за віком, якщо вимоги частини другої ст. 33 зазначеного Закону (звільнення з роботи та наявність необхідного страхового стажу) виконано на день установлення інвалідності, і з дня виникнення такого права, якщо вимоги частини другої ст. 33 цього Закону виконано у період після встановлення інвалідності до дня звернення за призначенням пенсії по інвалідності.
Порядок продовження та припинення виплати пенсій по інвалідності чи зміни їх розмірів
Законом про пенсійне страхування встановлено, що у разі зміни групи інвалідності пенсія в новому розмірі виплачується з дня зміни групи інвалідності.
Якщо особу визнано інвалідом нижчої групи, пенсія виплачується за попередньою групою до кінця місяця, в якому змінено групу інвалідності.
У разі визнання особи, яка пройшла повторний огляд, здоровою, пенсія виплачується до кінця місяця, по який встановлено інвалідність.
Якщо особа не з'явилася в органи медико-соціальної експертизи на повторний огляд у визначений для цього строк, виплата пенсії по інвалідності зупиняється з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому вона мала з'явитися на повторний огляд.
У разі якщо строк повторного огляду медико-соціальної експертизи інвалідом пропущено з поважних причин або в разі визнання його знову інвалідом, виплата пенсії по інвалідності відновлюється з дня, з якого припинено виплату, до дня повторного огляду, але не більш як за три роки, якщо орган медико-соціальної експертизи визнає її за цей період інвалідом. При цьому якщо під час повторного огляду інваліда переведено на іншу групу інвалідності (вищу або нижчу), пенсія за зазначений період виплачується за попередньою групою інвалідності.
Якщо виплату пенсії інвалідові було припинено у зв'язку з відновленням здоров'я або якщо він не отримував пенсії внаслідок нез'явлення на повторний огляд без поважних причин, то в разі наступного визнання його інвалідом виплата раніше призначеної пенсії поновлюється з дня встановлення інвалідності знову за умови, що після припинення виплати пенсії минуло не більше п'яти років. Якщо минуло більше п'яти років, пенсія призначається знову на загальних підставах.
Органи медико-соціальної експертизи зобов'язані повідомляти територіальні органи Пенсійного фонду України в порядку, встановленому законодавством, про результати повторного огляду осіб, яким призначено пенсію по інвалідності, та про нез'явлення цих осіб на зазначений огляд.
Установлення до пенсій по інвалідності надбавок і підвищень
До пенсії по інвалідності встановлюються надбавки (на догляд, на утриманців), підвищення, додаткові пенсії, пенсія за особливі заслуги перед Україною у разі якщо інвалід має на них право відповідно до чинного законодавства України.
При цьому у разі якщо розмір пенсійної виплати інваліда з урахуванням надбавок, підвищень та інших доплат до пенсії (за винятком пенсії за особливі заслуги перед Україною) не досягає прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога у сумі, що не вистачає до зазначеного прожиткового мінімуму. З 1 грудня поточного року прожитковий мінімум, установлений законом для осіб, які втратили працездатність, становить 800 грн.
♦ Приклад 1
26.10.2011 р. чоловіка визнано інвалідом ІІ групи від загального захворювання в 39 років (довічно). Фактичний страховий стаж становить 21 рік 7 місяців, період з дня встановлення інвалідності до досягнення пенсійного віку (до 60 років) відповідно до ст. 24 Закону про пенсійне страхування — 20 років 9 місяців. Працює.
Страховий стаж — 42 роки 4 місяці, коефіцієнт страхового стажу — 0,5715. Коефіцієнт заробітку — 1,7822. За призначенням пенсії звернувся 01.11.2011 р.
Оскільки заява та всі необхідні документи надано протягом трьох місяців з дня встановлення інвалідності, пенсію призначено з 26.10.2011 р. (з дня встановлення інвалідності).
Згідно з частиною другою ст. 33 Закону про пенсійне страхування непрацюючі інваліди ІІ групи за їх вибором мають право на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону, зокрема чоловіки, яким вперше установлено інвалідність у віці до 46 років включно, за наявності страхового стажу 25 років.
Оскільки пенсіонер працює та його фактичний страховий стаж (без урахування періоду з дня встановлення інвалідності до досягнення пенсійного віку) становить менше 25 років, то й розмір пенсії може бути визначено лише за частиною першою ст. 33 Закону про пенсійне страхування (90% пенсії за віком). Право на встановлення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком в цьому випадку відсутнє.
Після набуття страхового стажу та звільнення з роботи чоловік матиме право на пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком, якщо це для нього є доцільним (тобто приведе до збільшення розміру пенсії).
Розрахунок пенсії за віком відповідно до ст. 27 Закону про пенсійне страхування:
1982,63 грн. × 1,7822 × 0,5715 = 2019,36 грн.,
де 1982,63 грн. — середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні (за рік, що передує року звернення за призначенням пенсії).
Доплата за понаднормовий стаж:
42 – 35 = 7, а 800 грн. × 7% = 56 грн.
Розмір пенсії за віком: 2019,36 грн. + 56 грн. = 2075,36 грн.
Розмір пенсії по інвалідності: 2075,36 грн. × 90% = 1867,82 грн.
♦ Приклад 2
20.10.2011 р. чоловіка визнано інвалідом ІІІ групи від загального захворювання в 55 років (довічно). Фактичний страховий стаж — 36 років 6 місяців, період з дня встановлення інвалідності до досягнення пенсійного віку (до 60 років) відповідно до ст. 24 Закону про пенсійне страхування — 4 роки 10 місяців. Працює.
Страховий стаж — 40 років 10 місяців, коефіцієнт страхового стажу — 0,55125. Коефіцієнт заробітку — 1,5447. За призначенням пенсії звернувся 05.11.2011 р.
Оскільки заява та всі необхідні документи надано протягом трьох місяців з дня встановлення інвалідності, пенсію призначено з 20.10.2011 р. (з дня встановлення інвалідності).
Згідно з частиною другою ст. 33 Закону про пенсійне страхування непрацюючі інваліди III групи за їх вибором мають право на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону, за наявності страхового стажу для чоловіків — 35 років, для жінок — 30 років.
У наведеному випадку фактичний страховий стаж — 36 років 6 місяців, тобто понад 35 років, але цей чоловік працює, а отже, розмір пенсії може бути визначено лише за частиною другою ст. 33 Закону про пенсійне страхування (50% пенсії за віком).
Розрахунок пенсії за віком відповідно до ст. 27 Закону про пенсійне страхування:
1982,63 грн. × 1,5447 × 0,55125 = 1688,24 грн.,
де 1982,63 грн. — середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні (за рік, що передує року звернення за призначенням пенсії).
Доплата за понаднормовий стаж:
40 – 35 = 5, а 800 грн. × 5% = 40 грн.
Розмір пенсії за віком: 1688,24 грн. + 40 грн. = 1728,24 грн.
Розмір пенсії по інвалідності: 1728,24 грн. × 50% = 864,12 грн.
Припустимо, що 20.12.2011 р. чоловік звільниться з роботи та в подальшому не працюватиме.
Згідно зі ст. 45 Закону про пенсійне страхування у разі якщо вимоги частини другої ст. 33 цього Закону (звільнення чи наявність необхідного для цього страхового стажу) виконано після призначення пенсії по інвалідності, пенсія по інвалідності в розмірі пенсії за віком призначається з дня настання такого права, якщо звернення за призначенням пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком відбулося не пізніше трьох місяців з дня настання такого права.
Отже, якщо звільнення відбудеться після призначення пенсії, цьому чоловікові необхідно протягом трьох місяців з дня звільнення з роботи звернутися до управління Пенсійного фонду України за місцем проживання із заявою про встановлення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком.
Припустимо, що така заява надійшла 28.12.2011 р., пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком буде встановлено з 21.12.2011 р. (днем звільнення вважається останній робочий день).
Умовний розрахунок пенсії:
страховий стаж — 36 років 6 місяців (період з дня встановлення інвалідності до досягнення пенсійного віку (до 60 років) в цьому випадку не зараховується до страхового стажу, оскільки це становитиме 100% пенсії).
Розрахунок пенсії за віком відповідно до ст. 27 Закону про пенсійне страхування:
1982,63 грн. × 1,5447 × 0,49275 = 1509,08 грн.
Доплата за понаднормовий стаж:
36 – 35 =1, а 800 грн. × 1% = 8 грн.
Розмір пенсії за віком: 1509,08 грн. + 8 грн. = 1517,08 грн.
♦ Приклад 3
Жінка — інвалід ІІІ групи, групу інвалідності встановлено 12.09.2011 р., працює. Заяву про призначення пенсії надала 25.10.2011 р. При цьому фактичний страховий стаж становив 30 років. Звільнена з роботи 02.10.2011 р.
У цьому випадку з 12.09.2011 р. жінці призначено пенсію по інвалідності (50% пенсії за віком), а з 03.10.2011 р. — пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком, оскільки право на таку пенсію жінка отримала до дати звернення за призначенням пенсії по інвалідності.
♦ Приклад 4
Чоловік — інвалід ІІ групи, інвалідність вперше встановлено у 43 роки (довічно), не працює.
Фактичний страховий стаж — 26 років 6 місяців, період з дня встановлення інвалідності до досягнення пенсійного віку (до 60 років) відповідно до ст. 24 Закону про пенсійне страхування — 16 років 1 місяць.
Страховий стаж — 42 роки 7 місяців, коефіцієнт страхового стажу — 0,57488. Коефіцієнт заробітку — 2,8989.
Розрахунок пенсії за віком відповідно до ст. 27 Закону про пенсійне страхування:
1982,63 грн. × 2,8989 × 0,57488 = 3304,09 грн.,
де 1982,63 грн. — середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні (за рік, що передує року звернення за призначенням пенсії).
Доплата за понаднормовий стаж:
42 – 35 = 7, а 800 грн. × 7% = 56 грн.
Розмір пенсії за віком: 3304,09 грн. + 56 грн. = 3360,09 грн.
Розмір пенсії по інвалідності: 3360,09 грн. × 90% = 3024,08 грн.
Розрахунок пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком:
страховий стаж — 26 років 6 місяців (період з дня встановлення інвалідності до досягнення пенсійного віку (до 60 років) в цьому випадку не зараховується до страхового стажу, оскільки це становитиме 100% пенсії). Коефіцієнт страхового стажу — 0,35775.
Розрахунок пенсії за віком відповідно до ст. 27 Закону про пенсійне страхування:
1982,63 грн. × 2,8989 × 0,35775 = 2056,15 грн.
Понаднормовий стаж відсутній.
Розмір пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком — 2056,15 грн.
Тобто за рахунок зарахування до страхового стажу періоду перебування на інвалідності цьому пенсіонеру доцільніше отримувати пенсію по інвалідності (в розмірі 90% пенсії за віком).
Звертаємо увагу, що Законом № 3133 внесено зміни, зокрема, до Закону № 1727 щодо розміру державної соціальної допомоги на догляд, а саме: інвалідам І групи, який визначатиметься залежно від підгрупи інвалідності А чи Б.
Допомога в нових розмірах виплачуватиметься з 01.01.2012 р.
Так, з 01.01.2012 р. інвалідам війни І групи з підгрупою А, яким призначено пенсії відповідно до Закону № 2262, розмір державної соціальної допомоги збільшиться з 50 до 100% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Особам, які належать до інвалідів війни за ст. 7 Закону № 3551 та мають І групу інвалідності з підгрупою А, а також одержують пенсії за віком, по інвалідності або за вислугу років за іншими законами, розмір державної соціальної допомоги збільшиться з 15 до 30% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Читайте также: